26 lipca 2013

Samochodowa wycieczka po wyspie Thassos

Limenas, 
zwany przez miejscowych Thassos to 3,5 tys. stolica wyspy. Jest to miasteczko portowe, z licznymi wąskimi i urokliwymi uliczkami, straganami i miejskimi plażami. Wieczorem miasto pokazuje swoją drugą twarz - pełne plażowych pubów, które tętnią życiem i zabawą. To zapewne najbardziej turystyczne miejsce na wyspie.
Panagia,
to kolejne na trasie, malutkie miasteczko które warto zobaczyć, znajduje się nad Golden Beach (szeroką, piaszczystą i imprezową plażą). Wąskie uliczki, zadbane domki i źródełko tworzą przyjemną atmosferę leniwego i spokojnego klimatu jaki tam panuje.
Miasteczko jest zbudowane w charakterystycznej dla wyspy zabudowie macedońskiej, z oryginalnymi kamiennymi daszkami.
Aliki,
to starożytny kamieniołom, w którym wydobywano marmury. Wprost niesamowite miejsce, które na pewno zapadło nam w pamięci na długo. Zachwyca połaciami marmuru i swoją rozległością.  Tutaj trzeba koniecznie przyjechać i przejść całą trasę pieszą, schodząc co jakiś czas w dół do wody, by zobaczyć ogrom tego kamieniołomu.
Monastyr św. Michała Anioła, 
składa się z dwóch żeńskich zakonów - niedostępnych dla turystów oraz z malutkiej prawosławnej kapliczka zawierającej relikwie gwoździa z krzyża Jezusa Chrystusa. Warto odwiedzić te miejsce ze względu na przeżycia duchowe oraz przepiękne widoki. Monastyr znajduje się, na klifie nad morzem.
 Monastyr można też podziwiać z plaży, na samym dole. Polecam kąpiel w dolinie podziwiając zakon spoglądający z góry.
Theologos,
to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starożytna stolica wyspy charakteryzuje się oryginalnie zachowaną zabudową macedońską - domki z kamieni pokryte kamiennymi dachówkami. Grecja zupełnie inna niż biało-niebieskie domki z Santorini, ale jakże piękna i zachwycająca.
Miasteczko w środku wyspy jest ciche, spokojne, czasem wydawać by się mogło że opuszczone. Wspaniałe by samotnie zbłądzić w wąskich uliczkach.
Tripiti,
czyli dziura w skale. Miejsce z pocztówek z Thassos. Nieopodal turystycznego kompleksu hotelowego urokliwa jaskinia woda, którą można przepłynąć i wypłynąć na morze.
Mikors Prinos,
urokliwa wieś w środku wyspy, gdzie czas zdecydowanie płynie wolniej. Doskonałe miejsce jako start pieszych wędrówek po górach wewnątrz wyspy wyznaczonymi szlakami (w większości czerwone)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz